Żelazo w tabletkach, recepta na niedobór?

Żelazo w tabletkach, recepta na niedobór?

Niedobór żelaza to bardzo powszechna przypadłość, możemy ją zaobserwować najczęściej u młodych kobiet, często spowodowany on jest utratą pierwiastka podczas miesiączkowania, kiedy organizm ma problem z odtworzeniem w odpowiednio szybkim tempie jego wystarczającej ilości. Warto jednak nadmienić, że występowanie niedoboru żelaza nie jest jedynie domeną kobiet – u mężczyzn także może on występować.
Czasami deficyt spowodowany jest stosowaniem rozmaitych diet odchudzających bądź zmianą nawyków żywieniowych.

Objawy niedoboru żelaza

W początkowym stadium do objawów można zaliczyć osłabioną odporność, przewlekłe zmęczenie, a czasami nawet zwiększoną podatność na depresję.

Nie wolno bagatelizować niedoboru żelaza! Jest to pierwiastek, który odgrywa w organizmie kluczową rolę, dlatego powinniśmy szczególnie dbać o utrzymywanie jego odpowiedniego poziomu. Pogłębiający się niedobór żelaza może prowadzić bowiem do anemii (niedoboru czerwonych krwinek w organizmie). Anemia może objawiać się spłyconym oddechem, bólami w klatce piersiowej, przyspieszonym biciem serca, bladością, częstymi omdleniami a czasami nawet wypadaniem włosów.

A co do powiedzenia na temat niedoboru ma ekspert?

Dieta bogata w żelazo

Najlepiej jest uzupełniać pierwiastek, poprzez dopasowanie odpowiedniej diety. Do produktów bogatych w żelazo zaliczamy: różnego rodzaju mięsa takie jak wołowina czy schab, warzywa strączkowe, jajka, kakao czy pestki dyni.

Czasami jednak dieta nie przynosi upragnionych efektów

Jeżeli pomimo naszych starań, dalej cierpimy na niedobór pierwiastka, warto wspomóc się współczesną medycyną i sięgnąć po żelazo w tabletkach. Półki w aptekach uginają się pod różnymi preparatami, ciężko jest więc wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie. W odpowiedzi na to, stworzyliśmy zestawienie najlepszych według nas tabletek z żelazem, z krótkim opisem i najlepszymi ofertami.

Biofer ® jest żelazem, które bardzo dobrze się wchłania. Wszystko to za sprawą połączenia w tabletce żelaza hemowego (takiego, o lepszej absorpcji) z niehemowym. Za sprawą unikalnej formuły suplement ten dobrze odwzorowuje codzienną dietę. Odmiana Folic zawiera witaminę C, która znana jest z tego, że pomaga w przyswajaniu żelaza niehemowego oraz kwas foliowy. Biofer Folic szczególnie polecany jest kobietom będącym w ciąży.

Chela-Ferr bio-complex ® reklamowany jest jako suplement uzupełniający 100% dziennego zapotrzebowania na żelazo. Jest to żelazo chelatowane (nie jest to, to samo, co hemowy). Chelaty w suplementach diety, w dużym skrócie zabezpieczają nas przed przedawkowaniem danej substancji, ponieważ dzięki nim, organizm uwalnia je we krwi na miarę swoich potrzeb. Chela ferr, poza żelazem oczywiście, zawiera również witaminę C, B6, B12 i kwas foliowy, które pomogą w zmniejszeniu uczucia przemęczenia.

Ascofer ® – To klasyczne żelazo niehemowe, które również posiada w składzie kwas askorbinowy, wspomagający wchłanianie tego preparatu. Według nas, jest to dobra alternatywa dla oszczędnych, ponieważ produkt charakteryzuje niska cena. Niska cena, czyli jaka?

Pamiętaj, zażywanie żelaza w tabletkach może powodować skutki uboczne, najczęściej występujące to: mdłości, wymioty biegunka, zaparcia.


3 thoughts on “Żelazo w tabletkach, recepta na niedobór?”

  • Jeśli decydujemy się na żelazo w tabletkach, koniecznie trzeba sprawdzić czy suplement, który kupujemy ma w składzie żelazo hemowe. Jest to lepiej przyswajana i lepiej tolerowana przez organizm postać tego pierwiastka!

  • Wybór suplementów jest ogromny, ale trzeba kontrolować skład i jakie ma skutki uboczne. Ja brałam Biofer Folik , poza żelazem zawiera dodatkowo vit C i kwas foliowy. Jestem z niego zadowolona bo wyniki poszły w górę i nie miałam żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


error: Treść chroniona!