Jak walczyć z chrapaniem? Jakie sposoby i tabletki wybierać?

Jak walczyć z chrapaniem? Jakie sposoby i tabletki wybierać?

Według niektórych badań prawie połowa Polaków, z czego około 80% stanowią mężczyźni, cierpi na problemy z chrapaniem — wiele z nich bagatelizuje jednak tę dolegliwość, choć według specjalistów może być ona przyczyną podwyższonego ciśnienia czy innych chorób sercowo-naczyniowych prowadzących nawet do zawału. Problem jest więc poważny, aby go jednak rozwiązać, należy przede wszystkim poznać jego przyczyny, tak aby móc je skutecznie zniwelować.

Chrapanie to nie choroba!

Podstawową rzeczą, jaką należy sobie uświadomić, jest to, że chrapanie nie jest chorobą, a jedynie objawem utrudnionego przepływu powietrza, szczególnie niebezpieczny jest przypadek, kiedy chrapaniu towarzyszy tzw. bezdech, a więc brak przepływu powietrza w krtani. Z powodu tej właśnie dolegliwości, w samej tylko Polsce powinno leczyć się około 100 tysięcy ludzi, lecz jak wynika z raportów lekarzy, po porady zgłaszają się nieliczni.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że u osób, które chrapią, dochodzi w czasie snu do przyspieszenia tętna i wzrostu ciśnienia krwi, co zwiększa ryzyko poważnych chorób takich jak m.in. choroby wieńcowe. Według badań chrapanie ma również wpływ na rozwój cukrzycy typu drugiego, co powinno uświadomić osobom cierpiącym na tę dolegliwość, że należy podjąć skuteczną walkę z chrapaniem, zanim będzie za późno!

Sposoby na chrapanie

Skuteczna walka z chrapaniem powinna być poprzedzona wizytą u lekarza, który wykluczy lub potwierdzi wady anatomiczne, które wymagałyby interwencji chirurgicznej (np. krzywa przegroda nosowa). Jeżeli lekarz stwierdzi, że wady takie u nas nie występują, wówczas wypróbować można jednego z kilku sposobów pozwalających na ograniczenie lub całkowitą eliminację problemu chrapania.

Aby nie chrapać, należy przede wszystkim utrzymywać odpowiednią wagę, osoby otyłe chrapią zdecydowanie częściej, należy ograniczyć również spożywanie alkoholu (zakłóca on pracę ośrodka oddechowego w mózgu) oraz palenie papierosów. Dodatkowo podczas spania zalecana jest pozycja boczna, która zdecydowanie ułatwia swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Ważne jest również wyleczenie wszystkich infekcji górnych dróg oddechowych, które w znaczącym stopniu przyczyniają się do problemów z chrapaniem.

Jeżeli sposoby wymienione powyżej zwodzą, skorzystać można z preparatów dostępnych w aptekach, które ograniczają lub skutecznie eliminują problem chrapania, kluczowy jest jednak odpowiedni wybór takiego preparatu, tak aby sobie nie zaszkodzić.

Preparaty na chrapanie

Rynek pełen jest różnorodnych tabletek na chrapanie, listków czy spray’ów — aby jednak wybrać ten odpowiedni, należy przede wszystkim wiedzieć, jak one działają i w jaki sposób mają nam pomóc.

Tabletki na chrapanie mają jedno podstawowe zadanie, jakim jest udrażnianie i czyszczenie dróg oddechowych, czego skutkiem jest ułatwiony przepływ powietrza i zredukowanie problemu chrapania. Mają one przede wszystkim zmniejszać obrzęki śluzówki czy podrażnienia gardła, tak aby ułatwić oddychanie — ich składnikiem są głównie zioła i inne substancje naturalne, przez co są one mniej inwazyjne. Wybierając tabletki dla siebie, warto zainteresować się szczególnie preparatami posiadającymi w swoim składzie:
– liść mięty pieprzowej (zmniejszają obrzęki śluzówki),
– melisa (ma działanie nie tylko uspokajające, ale również wpływa kojąco na drogi oddechowe),
– prawoślaz oraz liście eukaliptusa (zmniejszają podrażnienia gardła).

Chcąc pozbyć się problemu, jakim jest chrapanie, stawiajmy na naturalne preparaty, które nie będą nam szkodzić, ale w sposób łagodny dla organizmu pozwoli na pozbycie się nieprzyjemnego problemu, który utrudnia życie nie tylko nam, ale również osobom przebywającym w naszym otoczeniu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


error: Treść chroniona!